2010. november 11., csütörtök

Hírességek a Facebookon

Bármennyire is nehezünkre sokszor elhinni, de igaz: a Facebook mára tele van hírességgel, akik rendszeresen tartják a kapcsolatot a rajongóikkal!

Mike Portnoy elfogadta a felkérést
Egyszer, még régebben, úgy a nyár elején talán, nem is tudom pontosan mikor elkezdtem keresgélni a kedvenc zenekarom után a Facebookon. A Dream Theatert meg is találtam, de nem csak konkrét a zenekar profilja érdekelt, hanem esetlegesen a tagoké, főként Mike Portnoy-é. És láss csodát! MP már akkor is fent volt! Azóta a többi tag, LaBrie az énekes, Jordan Rudess a billentyűs és John Petrucci, a gitáros is fent van (Portnoy azóta kilépett a zenekarból). Aki aktívan kommunikál közülük az FB-n, az Portnoy és Petrucci, utóbbi a múltkor pl. mobiltelefonon keresztül tette közzé, hogy a Knicks meccsen Scott-nak hála milyen jó helyen ülhet a fiával a Madison Square Garden-ben.

2010. november 10., szerda

"nem személy tagok" a Facebookon

Bizonyára mindenki találkozott már olyan  kvázi "tagokkal" a Facebookon, akik igazából nem is személyek. Miért is jók és miért nem ezek? Van értelmük? Erről írnék néhány sort most. 

"Előbb lesz..."
Rengeteg olyan ilyen csoport található a Facebookon, akik nem személyek, és valamilyen céllal jöttek létre. Ezen célok vegyesek lehetnek. Vannak közöttük értelmetlen és értelmes céllal létrejött csoportok, akik mintegy petíció szerűen gyűjtik a "lájkolókat", rajongókat, minél többet, ezáltal nyomást gyakorolva valamire. Mindkettő szeretnék példát mondani. Rengeteg az értelmetlen csoport, melynek semmi értelme, így pl.: a "b...k el időnket a Facebookon". A 2010-es parlamenti választáskor lett egy olyan csoport létrehozva, melynek a címe: "Előbb lesz ennek az oldalnak 5000 tagja, mint választási eredmény", ezáltal mintegy fityiszt mutatva a káosznak és mintegy promótálva a Facebook népszerűségét. Ez azonban nem sikerült nekik, az ezret sem érte el a tagok száma, 823-nál megakadt. Hasonló politikával kapcsolatos ilyen "Klub" az "Előbb lesz itt 100000 lájk, mint Tarlós Budapest főpolgármestere". Itt is csupán 579 ember lájkolt, Tarlós azóta pedig főpolgármester. Hasonló oldal  "Az izlandi vulkánnak nagyobb lett a füstje, mint a lángja..." című csoport, ők már viszonylag sok embert tudtak mozgósítani (3857 tag) az izlandi Eyjafjallajökull vulkán tavaszi kitörésekor, a légtérzárak kapcsán. 9000-es tömeget mozgatott meg a klub alapítója a "Mondjunk le Schmitt Pálról az árvízkárosultak javára!!!" csoporttal. Elmondható, hogy rengeteg a politikával kapcsolatos ilyen csoport.
Ezen oldalak nagyrésze viccesnek mondható, de sok értelme nincs, ergo megint lényegébe tök fölöslegesen vannak jelen a Facebookon. 

2010. október 31., vasárnap

Facebook alkalmazások - (Idegesítő) játékok

Ki ne ismerné a Facebook felhasználói közül a következő kifejezéseket, neveket: FarmVille, PetVille, MafiaWars? Mindenki találkozott már vele, legalább az üzenőfalon. Miért szeretjük és miért nem őket? Vagy van aki egyáltalán szereti őket? Van értelme ezeknek az alkalmazásoknak?

FarmVille, MafiaWars, PetVille és hasonló nyalánkságok
Ezen alkalmazásai a Facebook-nak (azon belül a Zynga fejlesztői csoportnak) játékok, amelyeket neten keresztül tudunk játszani. Az első ilyen nagy őrület talán a mindenki által ismert FarmVille volt, valamikor a 2009-es év nyarától-őszétől (Maga a játék 2009 júniusában bukkant fel a Wikipedia szerint). Ebbe az őrületbe én is belekerültem, egy ideig csináltam is, majd rájöttem: hülyeség az egész... A lényege az "app"-nek, hogy a virtuális farmunkon termesszünk, tenyésszünk, építkezzünk, stb. Ezért pénzt kapunk, majd a vetőmagot, állatot, gépeket pénzért meg tudjuk venni. Egy ideig jópofa, de én akkor éreztem, hogy ezt abba kéne hagyni, mikor ahhoz igazítottam az időmet, hogy mikor kell learatnom a növényemet, mert különben elrohadnak... A másik nagy ok, ami miatt abbahagytam, az az emberi hülyeség. Ezekben a játékokban tudunk egymásnak ajándékot küldeni, amit ha kapunk, akkor illik viszonozni és küldeni annak, akitől kaptunk. Na most, mikor haza értem Pestről, és "43 FarmVille gift kérés" fogadott, akkor azt mondtam, köszönöm, ez egy nagy marhaság, értelme nem sok, és csak rabolja az időmet. Ráadásul egy ismerősömnek nem küldtem vissza ajándékot, majd mikor találkoztunk, köszönés után azzal fogadott, hogy mégis hogy képzelem azt, hogy nem küldök neki vissza ajándékot a FarmVille-n? Másik elrettentő példa volt, amikor egy informatikus-cégvezető ismerősöm a virtuális kapálás és vetés miatt késett le kis híján egy fontos üzleti tárgyalást... Viccesen édesapám is megjegyezte: "fiam, ha nagyon kapálni szeretnél, irány a telek!"

2010. október 22., péntek

Nyereményjátékok a Facebook-on

"Akarsz nyerni egy hétvégi utazást? Szeretnél Oakley napszemüveget? Féláron akarsz enni? Egy klikk az egész"

Nyerési lehetőség
Egy jó ideje már, hogy megjelentek ezek, a Facebook-on "eseményként" létrehozott nyereményjátékok, amelyekre én is mindig meghívást kapok. Rengeteg ilyen van. Mint a bevezetőben is írtam, volt már, hogy napszemüveget lehetett nyerni, de wellness hétvégére is sorsoltak már embereket. Jelenleg is van ilyen "esemény" meghívásom, az egyikkel 1500 Ft-os (!!!) Heavy Tools kupont nyerhetnék, a másikkal pedig 37 budapesti étterembe kaphatnék félárú kedvezményt. 

2010. október 14., csütörtök

"Lájkold ezt a bejegyzést..."

Aki mindennapos szinten használja a Facebook-ot, az 100%, hogy ismeri a közösségi oldal "Like" funkcióját, amely mára a magyar nyelvű oldalon "Tetszik" funkcióként jelenik meg. Általános használata: kifejezzük vele, hogy egy kiírás, poszt, fénykép, idézet, stb. tetszik nekünk. De, mint a fényképeknél is, itt is előfordul más funkció is...

Lájkolj!
Mielőtt a konkrét témára térnék (hogy mi is az a szokatlan funkció...), csak röviden szólnék arról, hogy mára a "lájk" kifejezés (így szépen magyarosan, fonetikusan írva) teljesen beleivódott a facebookozó fiatalok szóhasználatába, és manapság már akár egy élőben elmondott viccre is képesek vagyunk azt mondani: "Ez mekkora lájk!". A nyelvészek és a magyar nyelvőrzők pedig megint megrökönyödhetnek, és harcolhatnak az internet ellen, mert az megváltoztatja szép magyar nyelvünket... Viccet félre téve érdemes valóban ezen elgondolkodni. Sőt, hogy az emberek életébe ez az egész "Like" dolog hogy beleépült, arról
ez a link és a következő kép tanúskodik (igen, "Like" pscsét!!!):


Szóval, az a bizonyos "másik" funkció. Nem olyan régen, kb. a nyár végén, vagy talán kicsit előbb jelent meg az az új őrületnek még talán nem nevezhető valami (tevékenység?), melyben a lájknak kicsit más a funkciója, mint alapjában véve. A lényeg a következő: XY felhasználó kiírja az üzenőfalára: "Lájkold ezt a bejegyzést, és megmondom, mi az a 3 dolog, ami rögtön eszembe jut rólad". Hurrá. Persze ez lehet más formában is, illetve más "emlékre" visszavezetve, pl.: "lájkold ezt a bejegyzést, és leírom az üzenőfaladra, mi az első közös élményünk/emlékünk". Az emberek pedig lájkolják, mint az őrült. A vicces talán ebben az, hogy ezt a tevékenységet a négyzetes-képbejelöléssel ellentétben nem a 10-16 éves korosztály csinálja, sokkal inkább 16-24-es korosztály, durván az én korosztályom béliek. Vicces, és egyszerre valahol, hát nem is tudom... Szánalmas? Nem tudom mi a jó kifejezés rá.




Cikis a helyzet
Mint az alcímből is látszik, bizony ebből a "lájkolj" dologból elég cikis helyzetek is tudnak kijönni. Az embernek akarva akaratlanul vannak olyan ismerősei mind a Facebook-on, mind az iWiW-en, akiket ismerünk, köszönünk, de nem vagyunk olyan viszonyban vele, hogy közös élményeink. Barátnőm egyik ilyen ismerőse egyszer kiírt valami hasonló bejegyzést, mint amit fentebb írtam, barátnőm nem volt rest, poénból lájkolta a bejegyzést, mit fog a csávó róla írni. Kb. háromszor ugyanazt írta le, hogy az iskola legjobb táncosa, csak más formában. Egyik ismerősömnek a volt barátnője posztolt ki hasonlót az üzenőfalra, ismerősöm beklikkelte, hogy "Tetszik". Érdekes módon számára nem érkezett válasz...
Ezért sokszor érdemes átgondolni valamit, mielőtt cselekszünk. Mert addig, amíg a számunkra kedves haverok, barátok lájkolják a posztot, addig mi vagyunk a jóarcok, hogy miket tudunk róluk írni, de mikor esetleg valaki olyan teszi meg a lájkolást, akivel más a viszony, elég hamar cikis helyzetbe kerülünk, a "haverok" szemében rögtön égünk... Mennyből pokol...

Egy volt osztálytársamnál én is kipróbáltam egyébként, tőle végülis olyan választ, "3 dolgot" kaptam amire számítottam. Bár, hozzáteszem, vele voltunk olyan viszonyban, hogy nem lehetett cikis a helyzet egyikünk számára sem. Ettől függetlenül nem leszek híve ezeknek az "alkalmazásoknak".



2010. október 3., vasárnap

"X. Y.-t bejelölték az alábbi képen"

A Facebook rendelkezik egy olyan tulajdonsággal, ami roppant jó és hasznos, ugyanakkor roppant idegesítő is tud lenni. Ez a tulajdonság, funkció nem más, mint az, hogy valakit be tudunk jelölni azokon a fényképeken, amiket mi töltöttünk fel.

Bejelöltelek! 
Ez a funkció egyébként ma már az iWiW-en is megtalálható, bár rendszeres használatával én a Facebookon találkoztam először igazán. Ez lényegében a web2 egyik nagy "fegyvere" hiszen ezen keresztül könnyebben megtalálhatunk ismerősöket is. A lényeg a következő: van egy fénykép, amin szerepelünk, ezen az ismerősünk bejelöl. Ezután a fényképen ha az egeret ránk húzzák, akkor megjelenik a nevünk, a kép alatt szintén, ahol azonban a nevünk egyben már egy hiperlink is, mely az adatlapunkra mutat. Ergo kiaknázza a keresztbe hivatkozás lehetőségét. Ez egyébként az a funkció, amikor a felhasználó rendeltetésszerűen használja a Facebook ezen lehetőségét. Pontosabban, és kicsit durvábban fogalmazva: a kulturált felhasználók becímkézik barátjaik a fényképeken, hogy értesüljenek arról, esetleg egy olyan képet töltött fel ismerősük, amin ő szerepel, de neki nincs meg. Ellenben...



"Szeretem őt... és őt... és őt... és őt..."
Mint a bevezetésben írtam, ez a lehetőség a közösségi oldalon roppant idegesítőn is tud hatni. Pontosan nem tudom megmondani mikor terjedtek el azok a kis táblázatocskák(de kb. az elmúlt egy év folyamán), amiken különböző tulajdonságok vannak, emberi tulajdonságok. leginkább Pl.: legjobb barát, legjobb lelkiző társ, legjobb partiarc barát, stb. Ezek egyébként saját megfigyeléseim alapján a 10-15 éves korosztályban vannak leginkább elterjedve. DE! Nem először fordul elő, hogy egy 13 éves bejelöl egy 20-21 évest, akinek ez már vér ciki. Közeli példát is tudok hozni. Egyik volt osztálytársam tánctanár. Tanítványai, akik között sokan vannak a tárgyalt korosztályból, rendszeresen bejelölgetik ilyen képeken. Őt ez roppantul idegesíti, és kicsit cikinek is tartja. Egyszer mikor találkoztunk, valahogy így fogalmazta meg nekem: "Lepetézek hallod attól, hogy belépek a fészbukra, és azzal fogad, hogy a kölkök bejelöltek egy fényképen. Megnézem a fényképet, és egy négyzet vagyok rajta!". Azt hiszem ez mindent elmondott. Bár azóta már nem egyszer láttam, hogy ismét bejelölték, mint négyzet, melyben annyi volt: "és őt is". Barátnőmet is bejelölték már így szintén fiatalabb táncostársai, ő meg is köszönte. Hogy miért? Mesélte nekem, hogy elment táncra, majd a kislány aki bejelölte, megkérdezte, hogy miért nem szólt hozzá semmit a fényképhez?


Érdekes lenne egyébként ezt jobban átvizsgálni, kutatni, szociológiailag. Miért pont ez a korosztály és miért pont ezt? Miért olyan fontos nekik, hogy őket bejelöljék egy-egy ilyen képek, vagy hogy ők bejelöljenek másokat? Mint írtam, főként a 10-15 éves korosztály végzi ezeket a "tevékenységeket" a közösségi hálón. Ezen belül is inkább 13-15 éves korosztály. Hogy miért pont ők? Saját véleményem szerint ekkor kerülnek abba a pubertás korba, abba a változó időszakba, amikor már kezdik magukat önállónak érezni, "nagylánynak", "nagyfiúnak", ugyanakkor szeretnének valakihez tartozni, "bandázni", de természetesen már nem a szüleikhez. Ezért jelölik be a "csapatot" a képeken. Megkezdődnek a "pasizások", "csajozások". Ilyenkor jönnek az "öribarik", "a legjobb haverok", akik aztán lehet, hogy pikk-pakk lemorzsolódnak. Ugyanakkor érdekesnek tartom szintén, hogy a Facebook valóban mennyire belopózott, szinte láthatatlanul az emberek, leginkább a fiatalok életébe. Hiszen láthatjuk, sokszor megsértődnek azért, miért nem jelöltél be "mint a legjobb party arc", vagy mint a "legjobb lelki társ". Mert hallottam már ilyenről is, hogy kis általános iskolás 8.-os lányok ilyeneken megsértődtek egymásra. Az ember nem is gondolná, hogy, kicsit vulgárisan fogalmazva egy "tetves Facebook képbejelölésen" múlhat egy "barátság". Véleményem szerint az ilyen barátságok a felületes barátságok. Érdekes módon a mi korosztályunk, az én baráti köröm már nem csinál ügyet abból, hogyha egy rendes, hétvégi kiruccanásos fényképen nem címkézem meg őt...


2010. szeptember 26., vasárnap

A Facebook, mint olyan...

Újabb félév, újabb feladat, újabb téma: a Facebook. Bár már az előző félévi Hálózati ismeretek 2. óra keretében is ejtettem többször szót a Facebook-ról, ebben a félévben kifejezetten a Facebook lesz a fő célpont, legfőképpen olyan szempont szerint megközelítve, milyen szociális és társadalmi hatása van.

Bevezetésként
A mai világban akárhogy nézzük, a közösségi hálók (angolul: social network) mindennapjaink részét alkotják. Bevallom őszintén én is: ha bekapcsolom a laptopom, az e-mailjeim megtekintése után kb. a harmadik dolog amit megnézek, az a Facebook, a hírportálok után. Nehéz megmondani, miért, de az biztos, hogy az ember mindenre rákattan előbb-utóbb.

Ez a bejegyzés amolyan "félévi bevezető" bejegyzés szeretne lenni. Azért is választottam a Facebook-ot témának, mert rengeteg témát ad. Nap, mint nap lát az ember olyan dolgokat a közösségi oldalon, amitől ledöbben, megrökönyödik, és sokszor elgondolkozik. Barátaink, ismerőseink életét tudjuk szinte végig követni. Hol jár éppen, milyen zenét szeret, milyen zenét linkkel be, mi történt vele, hol nyaralt stb. A rengeteg lehetőségnek és alkalmazásnak köszönhetően. Szeretném a félév során bemutatni a Facebook negatív és pozitív részeit. Vannak bizonyos témák, amiről már most tudom, hogy írni szeretnék, ilyen pl.: az alkalmazások (App-ek) jelenléte, a "fényképeken való bejelölgetés", a "nem személy tagok", és még sok minden más. Mivel én is aktív fészbukuzó (csakhogy menők legyünk... :-) ) vagyok, abból is ki fogok indulni, amit nap, mint nap látok a közösségi weben.

Röviden írnék azért most is egy észrevételt ezzel az egész jelenséggel kapcsolatban. 2004. november 29-én, gimnazista elsősként küldtek meghívót az iWiW-re. Hirtelen nem is értettem, hogy mi ez és mire, majd rövid nézelődés után rájöttem, hogy ok, lesz ilyenem, de ennyi. Ekkor sokan még azt sem tudták pl.: az osztálytársak közül, mi is az az iWiW. Majd egy félévre rá rákattantam. Majd egyre többen az ismerőseim közül is. Aztán, idővel lanyhult a lelkesedés. Kicsit hasonló a helyzet a Facebook-al is. Bár a lelkesedés és "rákattanás" itt még bőven tart nálam is, de a megismerkedés menete hasonló volt. Nem tudom minek köszönhető, hogy viszonylag hamar megismerem ezek a közösségi oldalakat, de az biztos, hogy Facebook is viszonylag hamar volt sokakhoz képest, de először idegen volt a környezet, nem tetszett, majd jött a rádöbbenés, idővel, hogy ez bizony sokkal, de sokkal jobb mint az iWiW. Meglátásom szerint az iWiW csak rohan bizonyos dolgokban ma már a Facebook után, pedig az iWiW két évvel korábban, 2002-ben indult amerikai testvérével szemben, aki csak 2004. február 4-én kezdte meg működését. A dátumokból kitűnik az is, hogy kis hazánkba bizonyos dolgok mekkora késéssel érkeznek meg: az igazi Facebook őrület kezdetét én egyértelműen 2009 elejére tenném. Ha azt vesszük, az USA-ban is kellett egy év mondjuk, mire elterjedt a Facebook, akkor is 4 éves késésben vagyunk, ami virtuális téren elég nagy időnek számít...

És hogy miért is jobb mint az iWiW? Igényesebb, átláthatóbb, létezik a chat intézménye. A csoportos üzenetek küldését is sokkal jobban kezeli, hiszen míg az iWiW-en, ha egy többcímzettes levélre akarunk mindenkinek válaszolni, akkor mindig meg kell adnunk ismét az összes címzettet, nem elég a "válasz" gombra kattintanunk. Ezzel szemben a Facebook-on először megadjuk az összes kívánt címzettet, majd mintegy fórum szerűen írogatjuk az üzenetet, amit aztán mindenki megkap. Az iWiW-en a mai napig nem képesek ezt az egyszerű változtatást meghozni...

Egy bizonyos idő után azonban a Facebookon is nagyon megszaporodott a magyar felhasználók száma, bár sok magyar polgár még mindig csak az iWiW-ben tud gondolkodni. Olyan ismerősöm is van, aki politikai nézetei miatt nem hajlandó használni a Facebook-ot, csak az iWiW-et. Számos kérdést lehet még megvitatni a Facebook-al kapcsolatban, de ezekről a félév további részében, kb. hetenkénti bejegyzés keretében lesz szó.

2010. április 30., péntek

A nádudvari Facebook

Hihetetlen, de mégis igaz: 2010. április 23. reggel elindult a "nádudvari Facebook"-ként emlegetett közösségi szolgáltatás, a Windo. A gúnynév nem véletlen: a felhasználói felület tulajdonképpen megegyezik a Facebook-éval. Adathalász akció, vagy csak egy gyenge önjelölt próbálkozás?

Facebook klón

Az április 23-án elindult közösségi hálót egy 30 éves nádudvari fiatalember (pontos nevét nem szeretném megnevezni, bár a HWSW cikkében is szerepel) hozta létre. A Windo névre keresztelt magyar Facebook már a kezdőlapjában is kísérteties hasonlóságot mutat az eredetivel. Maga a felhasználói felület egyébként a
Facebook Template for Social Engine programmal épült, amelyet persze nem azért hoztak létre, hogy lemásolják a Facebookot, hanem hogy webfejlesztők közösségi funkciókat vagy aloldalt építhessenek be saját oldalukba. Az oldal logója is érdekes, hiszen az tulajdonképpen egy átvariált változata a Sony Ericsson Walkman márkajelzésének. Magyarul azt is mondhatnánk, a socialnetworköt úgy ahogy van, összelopták. A következő idézet a HWSW-től van:
Az oldal szinte teljesen megegyezik a Facebookkal, mind a menüiben, mind funkcióiban, leszámítva azt, hogy a Facebook-nál értelemszerűen sokkal butább és persze azt, hogy nincs mögötte 400 millió felhasználó. Jelenleg pár százan vannak itt, legtöbbjük a Twitteren értesült az oldal létezéséről, s a kíváncsiság és a döbbenet hajtotta őket, hogy maguk is megnézzék az oldalt.



A közösségi oldal egyébként minden olyan funkciót tud, ami van a Facebook-on (vagy ha úgy tetszik minden fejlettebb közösségi hálón): lehet klubokat létrehozni, chatelni, üzengetni, képeket feltölteni és minden mást, amit
manapság a social network-öktől elvárunk. A Windo továbbá azt hirdeti magáról, hogy sokkal jobb, mint az előd Facebook, iWiW vagy myVIP. Önbizalomból nincs hiány az biztos, de észből annál inkább...


Adathalászat?

Regisztráltam, és már az is érdekes volt, hogy az első bejelentkezéshez a rendszergazda engedélye(!!!) kell. Innentől kezdve érdemes jól oda figyelnünk! Mint tudva levő, az egész rendszert egy magyar fiatalember hozta létre, ő az a bizonyos rendszergazda. Ergo minden adat, szöveg, megjegyzés felett ő "őrködik". És ez a legnagyobb veszély! Sokan ugyanis a magyar felhasználók közül (ők egyébként a célközönség) vakon regelnek az oldalra, valós adataikat megadva. A HWSW elmondása szerint több olyan felhasználót találtak, akik rendesen elkezdték kitölteni adatlapjukat, sőt, még fényképet is töltöttek fel. (Egyébként az IT-hírforrásnak nem sikerült elérnie a készítőt). Márpedig ez az adathalászok számára ez az egyik legkönnyebb módszer. Persze nagy kérdés, hogy valamilyen úton-módon nem-e maga a készítő úriember-e az adathalász? A szájt létrehozása azért is tűnhet adathalász akciónak, mert manapság, amikor ilyen nagyvállalatok terjednek nagy mértékben, mint a Facebook (vagy akár az iWiW is), biztos pénzügyi bukás egy közösségi háló létrehozása magánszemély által. Vagyis semmi értelme, kész őrültség egy ilyet profit céljából létrehozni. Meglátjuk, mit hoz az elkövetkezendő néhány hét, és hogy mit fog megélni a Windo. Kíváncsian várom a fejleményeket: egy naiv magyar próbálkozása, aki majd hoppon marad, vagy egy nagy adathalász akciója, aki kihasználja a naiv magyar netes közösséget?

Kép és hír forrása: HWSW
Videó forrása: YouTube és HWSW

2010. április 25., vasárnap

A Microsoft vert állásból fordít?

Április 8-i postomban még arról számoltam be, hogy a Google a Google Apps alkalmazásaival beütheti a végső csapást a Microsoftnak és "hazai" területén, az irodai alkalmazásokban is megverheti a redmondiakat. Most azonban fordulni látszik a kocka.

WebOffice a Facebook felhasználóknak
A Microsoft hamarosan megjelenteti az Office 2010-et, melynek amúgy is tervezte egy webes változatát, igaz csupán azoknak, akik offline változatban is megvásárolják a teljes a Office 2010-et. Azonban a héten egy érdekes bejelentéssel szolgáltak: a Facebookon regisztrált felhasználók egy leegyszerűsített, teljesen ingyenes és online változatához jutnak hozzá az Office 2010-nek. A Microsoft (talán nem véletlenül) Docs-nak nevezte el az alkalmazást, melyet ki lehet próbálni a Docs.com címen (igaz, még nagyon béta verzió). Bejelentkezni Facebook azonosítóval tudunk.


Totális integritás

A Microsoft tulajdonképpen összeesküvést csinált a Facebook-kal közösen a Google ellen. Ugyanis a Docs és a Facebook között teljes az integritás, oda-vissza. A felhasználók képesek a megírt dokumentumaikat továbbítani, megosztani, értesítéseket kitenni, illetve kitenni a hírfolyamba. Az online változatban is létre tudunk természetesen hozni dokumentumokat, de tudunk feltölteni offline vagy online. Ráadásul itt még a konvertálhatóság sem gond (szemben a Google Docs-sal), hiszen az online Office ugyanaz az Office leegyszerűsítve, mint az offline változata. Az Docs-ban Word, Excel és Powerpoint lesz elérhető.

KO a Google-nak?
A Microsoft Docs bevezetése természetesen a Google számára a legnagyobb csapás. A pofon erősségét növeli, hogy a Facebook-kal közösen hozta tető alá az Office 2010 online változatának létrehozását a redmondi cég. Ezáltal több millió felhasználónak lehet, hogy eszébe sem jut Google Docs váltani, hiszen webes felületen használhatja a már offline verzióban jól megszokott irodai csomagját. Ez persze ahhoz is vezet, hogy sokan nem fogják megvásárolni teljes Office-t, hanem a netes verziót fogják használni, mely az előrejelzések szerint hétköznapi felhasználóknak teljes mértékig meg fog felelni. Természetesen ez azt hozza magával, hogy a Microsoft is piacot veszít, viszont addigi felhasználói nem a Google-t használók táborát fogják gyarapítani. Viszont a reklám-szponzorált online terméke nagy hirtelenséggel több tízmillió aktív felhasználóhoz is eljuthat, akik eddig jobb esetben fizettek a licencért vagy más gyártót preferáltak, netalán kalózverziót használtak.

Végszóként pedig idézném a HWSW cikkét:
A webes Office sikere ráadásul amiatt is garantált, mert a legtöbb dokumentumot kezelő vállalati világban továbbra is elvárás a 100 százalékos Office-kompatibilitás, a tördelések megőrzése, a formátumok megtartása. A Google Docs szépen fejlődik ezen a téren, de a kényesebb vállalati felhasználók számára elfogadhatatlan továbbra is, s ha egy számítógépen elérhetetlen az "igazi Office", akkor követelik azt.

Szöveg és képek forrása:
HWSW

2010. április 18., vasárnap

Veszélyesek lehetnek a 3D-s filmek?

Egyre jobban terjednek a világon a 3D-s filmek. Azonban egy amerikai folyóiratban megjelent tanulmány szerint több amerikai néző is tapasztalt a tengeribetegséghez hasonló panaszokat.

Rosszabb, mint ha hajóznánk?
Az amerikai HealthDay folyóiratban jelent meg egy cikk, mely arról számolt be, hogy 3D-s mozizás utána több néző is hányingerről, fejfájásról, szédülésről panaszkodtak. Az Amerikai Szemészeti Társaság szerint ezek a szem (és más érzékszervek) koordinációs problémáira utalnak, melyek lehetnek látórendszeri, vagy neurológiai eredetűek is. Ilyen gondokkal kb. az amerikaiak 30%-a küzd. Főként azok a betegek vannak veszélyben, akiknek csak az egyik szemük károsult. Hogy miért? "Normál" esetben a "rendes" szem kiegészíti a látássérült szemet, igaz a térlátás ilyenkor is csökkenhet. Ahhoz azonban, hogy egy 3D-s filmet végig nézzünk, mindkét szemünkre szükség van, ugyanis csak így áll össze a 3D. A HWSW-t idézvén:
A szemészek szerint ha valaki nem hord szemüveget, de fejfájást (netán szemkörnyékről kisugározva) tapasztal egy 3D-s mozizás után, vagy közben, jobb ha mihamarabb elvégeztet egy szemvizsgálatot, ez ugyanis az egyik szem túlerőltetésének lehet a jele.
Fontosnak tartom megemlíteni a hírből, hogy egy 3D-s film (főképp egy egész estés, mondjuk 3 órás film) az ép látószervvel rendelkező nézők szemeit is igen megterheli, így nekik sem árt figyelni az esetlegesen előforduló tünetekre, melyek alapvetően neurológiai eredetre vezethetők vissza.

Megéri?
A szakértők szerint az olyan filmbeli hatások, melyek úgy hatnak, mint ha repülnénk, még jobban terhelik agyunkat és látószerveinket. Nem véletlen, hogy a hazai 3D-s mozikban is felhívják a figyelmet arra, hogy ha valaki fejfájást, szédülést, kellemetlenséget érez, azonnal hagyja abba a filmnézést, vegye le szemüvegét, és csak a "kényelmi érzés" visszaállta után folytassa a mozizást. Sokakban felmerülhet a kérdés, hogy megéri-e a 3D-s mozi, a térhatás érzése azt, hogy esetleg a szemünk, netalán az idegrendszerünk károsodjon? Bár még nem láttam személyesen 3D-s filmet, biztos nagy élmény, ettől függetlenül úgy gondolom, csupán ez is üzleti fogás. Szerén véleményem szerint ugyanis ha egy film jó, ahhoz nem kell plusz effekt, plusz hatás, ugyanis annak 3D nélkül is van mondanivalója. Hogy valamelyest alátámasszam véleményemet, a 2009-es legnagyobb mozisikerét, az Avatart tudom felhozni példának. Nagyon sok ismerősöm azt mondta:
ha elmész, mindenképpen 3D-re menj, mert különben nem nagy szám, a sztori tiszta Pocahontas.
De hasonló véleménnyel volt néhány ismerősöm a Jégkorszak 3-ról is. Így olyan filmekre is több nézőt tudnak vonzani, amelyek alapvetően, sima 2D-ben nem szereznének annyi nézőt.

Forrás: HWSW
Kép forrása: Wikipedia

2010. április 11., vasárnap

Új sebezhetőség a PDF-ben

Egy biztonsági szakértő új rést vett észre a PDF-formátumban: tetszőlegesen futtathatunk kódokat az állomány megnyitása esetén.

Nem a szoftverek hibája
Mint ahogy a lead-szövegben is írtam, a formátum hordozza magában a hiányosságot, nem pedig a a PDF olvasó szoftverek, mint pl.: (a két legismertebb) az Adobe Acrobat Reader, vagy a Foxit Reader. A tetszőleges kódfuttatást egyébként Didier Stevens biztonsági szakértő vette észre, ő közölte a blogjában a hibát. Az Acrobat Reader egyébiránt figyelmezteti a felhasználót, ha távoli kódfuttatásra kerülne sor, azonban Stevensnek sikerült módosítania a párbeszédablakot, amelyben a figyelmeztetés helyett olyan üzenet jelenik meg, amely kimondottan kéri a felhasználótól, hogy hagyja jóvá az indítást. Ellenben a Foxit Reader nem ad figyelmeztetést a mit sem sejtő usernak, kérdezés nélkül elindul a beágyazott kód, mely akár káros is lehet a számítógépre nézve. Azonban a Foxit bejelentette, hogy még az észlelés napján kijavítja a hibát és frissítést ajánl felhasználói számára. Egyébiránt Stevens megosztotta a szükséges információkat a két céggel.

A leginkább "veszélyeztetettek" a Windows XP SP3 és Windows 7 operációs rendszert használók, illetve akiknek az Acrobat Reader 9.3.1.-es verziója van telepítve. A probléma ellen a Reader frissítése sem jelent gyógyírt, mivel nem sebezhetőség kihasználásáról van szó, hanem a PDF nyelv specifikációjának "kreatív használatáról", írja a blogjában Stevens. Stevens azt tanácsolja blogjában, hogy a Reader számára tiltsuk meg az új folyamatok létrehozását. Erről blogbejegyzésében ír. Blogjában továbbá elérhetővé tett egy fájlt, melyben a Windows parancssora (cmd.exe) indul el, ezzel ki tudjuk próbálni PDF olvasónkat.


Kép és szöveg forrása: HWSW
Videó forrása: YouTube

Google Buzz=gond

A Google körül forr a levegő: nem elég a kínai herce-hurca, itt az újabb cécó Amerikában. Egy magán személy ugyanis beperelte a Google a Buzz miatt.

Zümmögünk, de talán túlságosan is?
A Google egyik legutóbbi újdonsága a Google Buzz bevezetése volt, mely tulajdonképpen a Facebookhoz és a Twitterhez hasonló közösségi háló. Alapja legjobban a Twitteréhez hasonlít, tehát a "követéses rendszeren" alapul, ezen keresztül küldhetnek üzeneteket, tartalmakat egymásnak a felhasználók. Persze, ha egyáltalán akarnak, és talán itt kezdődik a gond. A Google Buzz (vagy magyarul Zümm) ugyanis a Gmail felhasználók mindegyiknél automatikusan "települ" és az adott felhasználó levelezési szokásai alapján építi fel ismertségi rendszerét. Ezzel azonban az volt a gond, hogy a felhasználók erről nem tudtak és lényegében engedélyük nélkül nyújtott adatokat róluk. Magyarán szólva megsértették a felhasználók privát szféráját. Bár ezt a hiányosságot, hibát szinte rögtön ki is javította az indulás, illetve a hiba kiderülése után, sokak szerint késő volt, és addigra már több személyes adat is nyilvánosságra került a felhasználók tudta nélkül. Ezért perelte be San Joséban egy Berry Feldman nevű new york-i polgár a Google-t. Egész pontosan megfogalmazva ez volt a kiváltó ok(idézem a HWSW-t):
"leginkább azt sérelmezi, hogy a Google automatikusan aktiválta a Buzz szolgáltatást az e-mail fiókjában, s a program publikusan elérhetővé tette azon ismerőseinek adatait és a velük kapcsolatos információkat, akivel gyakran levelezik."
Ezután természetesen a bíróság feladata kideríteni, mennyire sérültek a személyiségi jogok.

Probléma probléma hátán
A Google-nek úgy látszik nem lesz egyszerű a 2010-es év. Nem elég, hogy harcban állnak Kínával, most még itt ez a Buzz-os eset is. Igaz korábban volt, de gond volt a Google Books körül is a szerzőzi jogokkal. Érdekes ezen elgondolkozni. Bár a Google igyekszik rengeteg területre betörni, szinte mindenhol vét egy-egy apró hibát, vagy hoz egy rossz döntést, mint sokak szerint a Kínával való csatározás is egy igen nagy ballépés volt, több szempontból is. Kérdés, ezután a felhasználók mennyire kezdenek el megbízni a keresőóriásban? Persze a Google óriási cég, és egyelőre nem fenyegeti a csőd, de ha idővel ilyen lépések miatt, mint a Buzz-os is, elkezdenek az emberek elfordulni tőlük, sokat bukhat a Google. Persze ez a jövő zenéje.

Forrás: HWSW

2010. április 8., csütörtök

The final battle has begun?

Persze a címben feltett kérdés erősen túlzás, de egy biztos: a Google Apps (Wikipedia ismertető) erősen elkezdte ostromolni a Microsoft Office irodai csomagját.

Az ingyenes Weboffice a jövő?

A Microsoft idén április-május környékén tervezi megjelentetni legújabb irodai csomagját, a Microsoft Office 2010-et. Azonban van egy komoly kihívó, mégpedig a Google, akinek ingyenes szolgáltatása, a Google Apps egyre több felhasználót szipkáz el a redmondiak elől. A Google Apps alkalmazásait, így a Google Docs-t, a Gmail-t és Spreadsheetet egyre több cég használja föl például arra, hogy lejjebb szorítsa az árakat egy esetleges vásárlás esetén. Ez abban nyilvánul meg, hogy alkudozás közben az adott vállalat azzal fenyegetőzik, ha a Microsoft nem adja olcsóban oda a programját, a Google weboffice-ját fogja használni. Persze ezek felszínes fenyegetőzések, de hatásosak. Az biztos, hogy egy-egy nagyobb vállalat jelenleg még nem vállalja be azt, hogy fontos adatait az interneten, szinte mindenki számára hozzáférhetővé tegye. Ugyanis a webes irodai csomagokat nem kell a gépre külön telepíteni, egy böngésző elég a használatukhoz, az adatokat, adattartalmakat pedig az interneten tárolják.
Tényleges fenyegetettség? Szalámitaktika?
Egyenlőre még úgy néz ki, hogy nem, de oda kell figyelnie a Microsoftnak, ha nem akar nagyot bukni. A Google Apps-nek már 50 millió felhasználója van, igaz ebből mindössze 1 millió az, aki fizet is érte. Ezen felül az a maradék 49 millió, aki nem fizet érte, az legalább a Microsoftnak sem fizet a szolgáltatásokért. Emellett azonban még nem teljesen versenyképes a Microsoft által gyártott Office-okkal. Egyrészről a már korábban említett helyzet, hogy az adatokat az interneten tárolják, sokak számára eltántorító tényező. Emellett még funkcionalitási, kompatibilitási, integrációs szinten messze áll az MS Office-tól, de sokak szerint, ha ezen fejleszt a Google, letörheti a redmondiak uralmát. Ez lenne a cél, ezt a Google pedig úgy próbálja meg elérni, hogy egyenlőre csak az alsó szegmensekben támad, majd fokozatosan fejleszti részlegeit, és a felső szegmensekben is átveszi a hatalmat. Ez persze egyelőre csak feltételezés. A Microsoft igyekszik nem lemaradni, ugyanis az Office 2010-nek létrehozta a böngészőből futtatható változatát, amely a Google Apps funkcionalitásának többszörösét nyújtja, az Office-vásárlóknak ingyen, másoknak pedig hirdetések megjelenítéséért cserébe. Azaz "hazai pályán" támadja meg a Google-t.

Érdemesnek tartom a HWSW erről a hírről szóló postjában elolvasni az olvasói kommenteket. Véleményem szerint érdekes dolgokat írnak, és némely esetben igen jól, előrelátóan látják az esetlegesen bekövetkező tényezőket.

Kép és hír forrása: HWSW

2010. március 28., vasárnap

Hiba a Firefox 3.6-os verziójában

Egy orosz biztonsági szakértő, Jevgenyij Legerov fedezte fel a kritikus biztonsági hibát március elején a Firefox 3.6-os verziójában.

Beismerés és titkolózás

A Mozilla beismerte a hibát, ezt saját biztonsági blogján jelentette be. Eszerint olyan biztonsági hiba, biztonsági rés van a 3.6-os verzióban, amely távoli kódfuttatást tesz lehetővé. Vannak, aki ezt a biztonsági rést a 3.6-os verziótól jelenlevő personáknak tulajdonítják, de ezek csak felhasználói feltételezések, amelyek a HWSW kommentelőitől származnak. A hibát egyéb iránt Jevgenyij Legerov fedezte fel, ő volt az, akinek a segítségével a Mozilla reprodukálni tudta a jelensége.t Azonban erről bővebbet nem árulnak el, hogy a Firefox melyik részét érinti a hiba, és hogyan lehet pontosan kihasználni. A hiba a 3.6-os verzión kívül érinti a fejlesztés alatt levő 3.7-es fejlesztői változatát is. Nincsenek veszélyben azonban a 3.5-ös vagy annál régebbi Tűzrókát használó júzerek. A biztonsági rész foltozása egy március 30-án megjelenő frissítés keretében fog megtörténni. Aki esetleg már ezelőtt szeretné még biztonságosabbá tenni böngészőjét, annak ajánlott a 3.6.2-es verzióra való frissítés, mely már elérhető.

Még mindig az IE8-as a legtörékenyebb
Teljesen azért nem kell kétségbe esni a Firefox felhasználóinak. Március 24-26. között tartották Vancouverben a CanSecWest biztonsági konferenciát, melyen 4. alkalommal került megrendezésre a Pwn2Own versenyt. Ez egy olyan verseny, melyen az okos telefonokon futó operációs rendszerek, valamint böngészők feltörésével lehet próbálkozni. Talán nem mondunk újdonságot azzal, mi lett az eredmény: az Internet Explorer 8-as verzióját törték fel a legkönnyebben és leggyorsabban a versenyzők. Tehát apróbb hibák ellenére, a Mozilla Firefox még mindig sokkal megbízhatóbb, mint az IE8-as.

Forrás: HWSW

2010. március 23., kedd

Uncensored

Nem történt megállapodás Kína és a világ legnagyobb keresőóriása, a Google között. Ennek értelmében a Google beváltotta ígéretét: nem cenzúrázza tovább kínai oldalát.

Átirányítás
A Google hétfőn este jelentette be, hogy miután nem tudtak megállapodni a kínai kormányzattal, beszüntetik kínai oldaluk cenzúrását. Mivel ez azt jelentené, hogy a Google megsérti a kínai törvények, ezért nemes egyszerűséggel egy olyan lépést tettek, mely elvben (és a Google jogásza, David Drummond szerint is) teljesen legális: a google.cn oldalra érkező felhasználókat nemes egyszerűséggel átirányítják hong kongi lapjukra, a google.com.hk-ra. Erről a döntésről az USA-ban született döntés, így a Google kínai alkalmazottait nem érheti (elviekben) bántódás, ők erről semmit nem tehetnek. A gond azonban az, hogy elvben a hong kongi keresőoldalt is tudja zavarni a "párt", és ezáltal a Blogger vagy a YouTube elérhetetlenek jelenleg is.

Lose control
Az elemzők szerint innentől kezdve azonban a Google elveszítette az irányítást a kínai herce-hurca körül, és tulajdnoképpen megpecsételte jövőjét abban az államban, amely a világ legnagyobb online közösségének számít. Az szinte biztosra vehető, hogy a kínai kormányzat megszünteti a google.cn domaint. Ezáltal tulajdonképpen a Baidu helyi kereső (amely egyébként a szakértők szerint így is 60-80% körül vezeti a piacot a kommunista államban) monopolizált helyzetben lesz.Egyéb programjait, így a Chrome vagy a Chrome OS-t sem fogják valószínűleg olyan intenzitással keresni, illetve (szerény véleményem szerint) a kormányzat nem fogja támogatni ezeket, mely által a "népnek" sem lesz ajánlatos ilyen dolgok után keresni.

Az elemzők szerint egyes üzleti partnereik is tönkremehetnek ezáltal. Bár a Google azt mondja, kínai, helyi munkacsoportját megszeretné tartani, véleményem szerint ha Kína, azt mondja, elég volt a Google-ból, akkor az ott dolgozók is állás nélkül maradhatnak. Sokak szerint politikailag sem tesz jót ez a lépése a Google-nek (mely elvileg az internetezés szabadságát volt hivatott hirdetni), ugyanis a kínai kormányzat is komolyabban, vérmesebben kezeli majd az ehhez hasonló kérdéseket, és nem lesz engedékenyebb, sőt...

Én kíváncsian várom, mit hoz a jövő, az biztos, hogy a Google egy hatalmas nagy lavinát indított el, egyelőre úgy néz ki, nem éppen a legjobb irányba.

Forrás: HWSW

2010. március 13., szombat

Made in China

Fokozódik a feszültség Kína és a világ legnagyobb keresőóriása, a Google között. Li Yizhong kínai informatikai miniszter már szóbeli figyelmeztetésben részesítette a Google-t.

Folytatódik a cenzúra?
Az összetűzés eredet egészen 2009. decemberéig nyúlik vissza, amikor több amerikai nagyvállalatot, köztük a Google-t is támadás ért, méghozzá nem máshonnan, mint Kínából. A támadás/hackelés leginkább olyan Gmail fiókokat ért, amelyek tulajdonosai emberi jogi aktivisták. Közöttük voltak európaiak, amerikaiak és kínaiak is. A Google a megtámadott helyek alapján egyértelműen a kínai kormányzat számlájára írta a támadást, bár ez a mai napi g nem bizonyított. Az események hatására azonban a Google mint egy Kína ellen fordult, és leszedte a kínai adatokkal kapcsolatos cenzúrát oldaláról. Így elérhetővé váltak a Tiananmen téri mészárlás részletei, vagy a tank elé kiálló fiatalember képe is.

Korábban egyébként igen komoly bírálat érte a Google-t azért, hogy cenzúrázza a google.cn oldalon keresők számára a keresést, de az óriáscég a "valamit valamiért" elven gondolkodott. Ugyanis Kína a világ legnagyobb méretű online közönsége, több milliós felhasználói bázissal. A Google-nak 2006 óta van kínai oldala. A cenzúrázás bizonyos vallási és politikai keresésekre vonatkozott, így természetesen a Kínai Kommunista Pártot bíráló irományokat sem lehetett olvasni, de a pornográf találatok szűrése is a "program" része volt.

A fenyegetések
A kínai informatikai miniszter Eric Schmidt Google vezér részére tehát nyílt szóbeli figyelmeztetést intézett, miszerint ha tovább folytatják a kínai törvényeket megsértő tevékenységüket, akkor komoly szankciókra számíthatnak. Pontosan idézve Li Yizhong minisztert: "Ha ragaszkodnak ehhez a törvénysértő lépéshez, az barátságtalan és felelőtlen és magának kell viselnie a következményeket." Hogy ezek a következmények mik lehetnek, egyenlőre nehéz eldönteni.
A Google ennek hatására, illetve már korábban, január környékén is a Kínából való kivonulással fenyegetőzött és vágott vissza, de az elemzők szerint ez nem lehet komoly, hiszen az egyik legnagyobb felhasználói bázist hagyná ott, még ha a Google csak a második kereső a rangsorban Kínában a Baidu mögött

Jelenleg folynak a tárgyalások a felek között. A Wall Street Journalnak nyilatkozó elemzők, bennfentesek szerint közel a megállapodás, és akár rövid időn, néhány héten belül megszűnhet végleg a cenzúra a Google kínai oldalán. A piaci szakértők ezt azonban kizártnak tartják. Véleményük szerint ha valamiből, a cenzúra kérdésből biztosan nem enged a kínai kommunista vezetés. Ha a Google marad és marad a cenzúra is, sokak szerint ezen esetben az amerikai keresőóriás nagyot bukhat, renoméját ronthatja különböző területeken az, hogy továbbra is "lefekszik" a kommunista vezetésnek Kínában, és fenntartja a kínos kérdéseket érintő találatok cenzúrását.

Forrás: HWSW

2010. március 5., péntek

A (00)7-es ügynök támadásba lendült

Berobbant a piacra a Microsoft új operációs rendszere, a Windows 7. A 2009. október 23-i, hivatalos megjelenés óta 90 millió példány került eladásra a világon.

7-esek bűvöletében: 700 000 napi példányszám
A bejelentés, miszerint az eladások száma elérte a 90 milliót, a március 2-i Morgan Stanley Technology Media & Telecom konferencián hangzott el. Az operációs rendszerből naponta átlagosan 700 000 darabot vesznek meg a felhasználók, szerte a nagy világban. Az össz eladást érdemes összehasonlítani a Microsoft előző op.rendszerének eladási statisztikáival: a Vistából öt hónap alatt mindössze 60 millió példány fogyott, míg a 7-es ezt a szintet már 2009. végére, tehát durván 2,5 hónap (azaz fele idő) alatt elérte. Ehhez hozzá kell azt is tenni, hogy 2007-ben a PC piaca még növekedőben volt, hiszen még a recesszió előtt voltunk. Azonban sokak szerint a 7-es rendszernek és a körülötte lévő felhajtásnak köszönhető az is, hogy 2009. végén, az utolsó negyedévben 15-17%-al növekedtek a PC-vásárlások.

A 7-es uralomra tör?
Bár ez a kijelentés még korai lenne, hiszen a lentebbi grafikonból is kiderül, hogy a Windows XP még mindig piacvezető és a legelterjedtebb operációs rendszer, de a HWSW adatai szerint is, ma már az oldalt böngészők 20%-a 7-et használ, míg a a Vista-s felhasználók csupán 6%-ban vannak jelen. Az új rendszert azonban eddig leginkább csak magán felhasználók használják, a nagy vállalati átállásokat az Office 2010 megjelenésétől várják.

Source: StatCounter Global Stats - Operating System Market Share



Véleményem szerint nem véletlen, hogy a Windows 7 ilyen gyorsasággal terjed. Egyrészről nagyon jó marketingpolitikát folytatott a redmondi óriás a megjelenés előtti évben. Másrészről, tényleg jól sikerült az operációs rendszer, ez saját tapasztalat is. Az is fontos tényező lehet, hogy a Vista-t sokan nem szerették, nem volt stabil, lassú volt, és sorolhatnánk. Ezeket itt igyekeztek kijavítani a 7 esetében, úgy néz ki, sikerrel. Véleményem szerint a Windows 7 lehet a következő XP, olyan értelemben, hogy az idő múlásával egyre több gépen láthatjuk majd viszont. Bizonyos idő múlva a legelterjedtebb operációs rendszer lehet, leváltva a jó öreg a Win XP-t.

Forrás: HWSW
Kép forrása: Wikipedia


2010. március 1., hétfő

Magyarország...

Ma, március 1-én indult be az "Ügyfélkapu 2"-ként emlegetett kormányzati portál, azonban mint sok más startolás dolog kicsiny hazánkban, ez a beüzemelés sem volt problémamentes.

Összeomlás
Az új Ügyfélkapu lapja ugyanis kb. délelőtt 10-re elérhetetlen lett, a rendszer összeomlott. Ilyen rendszerösszeomlásokkal többször is lehetett már találkozni, igaz nem feltétlenül új beüzemeléskor. A legutóbbi ilyen eset a felvi.hu-val történt, amikor a felsőoktatási jelentkezési határidő utolsó napján, este, a felhasználók megrohamozták a portált, és az összeomlott, lehetetlenné téve így sokaknak a felvételit. Igaz, az időpontot később meghosszabbították.

Az új Magyarorszag.hu-nak tehát nem sikerült elrajtolni, az odalátogatókat még jelenleg is
(március 1. 14:30) a következő kép fogadja:Az érdekes az, hogy az egész szájt megalkotására a készítő Kopint-Datorg cégnek közel 5 milliárd Ft (!!!) állt rendelkezésre. Érdemes elgondolkozni azon, hogy ennyi pénzből valóban képtelenség ma, 2010-ben egy működőképes, olyan kormányzati portált csinálni, amely még egy esetleges roham alatt sem omlik össze? Mert a roham nem csak kezdetkor lehet: ma már viszonylag sokan használják az elektronikus adóbevallást is, amelynek feltöltése szintén az Ügyfélkapun keresztül történik, de sok más opciós lehetőséget is sokan kihasználnak, haladva a korral.

Egy lépéssel lemaradva?
És akkor egy rövid, de ezzel kapcsolatos kitekintés: a HWSW-n február 26-án jelent meg egy cikk, mely szerint a kormányzati oldalak ideje lejárt, és a szerepüket akár az olyan közösségi hálók is átvehetik (valamelyest), mint a Facebook. A példának San Francisco városát hozza fel a cikk, akiknek mára már Facebook lapjuk is van, és ott is közöl a város vezetése fontos híreket. Emellett azt emelném ki a cikkből, hogy San Francisco város kormányzati oldala példaértékűen jó, szemben a magyar kormányzati portállal, ami viszont elvileg egy egész országot hivatott ellátni, nem csak egy várost. A személyes tapasztalataim sem jók a magyar elektronikus hivatalos ügyintézéssel kapcsolatban. Édesanyám az adóbevallást és számos, nyugdíjpénztári és egyéb bevallást-jelentést igyekszik elektronikusan intézni, 52 éves kora ellenére. Nem is ügyetlen, mégis sokszor olyan gondokba botlik, amiket én sem mindig tudok magamtól, segítség nélkül orvosolni. Valóban, ezek a kormányzati oldalak illetve programok véleményem szerint igen botrányosak, nehezen kezelhetők, röviden szólva bénák. Pedig ennyi pénzből...

Visszatérve a cikk eredeti témájához: a kormányzati portált visszaállítják a délután folyamán, méghozzá régi köntösében. Erről az IT Café és a HWSW is tájékoztat, de első, hiteles kézből is értesülhetünk az információkról az APEH honlapján.

Forrás: HWSW
2010. február 1.

2010. február 22., hétfő

Vége a böngészőháborúnak?

Hosszú évek "háborúskodása" utána úgy néz ki, végéhez érkezett a mindenki által csak "böngészőháborúnak" nevezett verseny a Microsoft és a többi, alternatív fejlesztésű böngészők (Firefox, Opera, Chrome, Safari) között.

Per és megállapodás
Az Európai Bizottság volt az, aki nagyban szorgalmazta azt, hogy megszűnjön az Internet Explorer monopóliuma a Windows operációs rendszerekben. A pereskedés (mely részben az Opera Software panaszai alapján történt) végén, tavaly decemberben egyezett meg a Microsoft és az Európai Bizottság arról, hogy amikor egy felhasználó telepíti az operációs rendszert, az első használatkor eldönthesse, melyik böngészőt szeretné telepíteni, és később használni. A felhasználónak az IE, a Firefox, a Safari, a Chrome és az Opera közül lesz lehetősége választani. Minderre jövő héttől lesz lehetőség. A Windows XP, Vista és 7 rendszerekre utólagosan fog települni ez az opció, egy frissítés keretében.Előzmények; az IE hatalomszerzése
Mint tudjuk, az egész böngésző háború onnan indult, hogy a Microsoft az IE 4-es verziójától kezdve beintegrálta saját böngészőjét a Windows 98 (és természetesen a magasabb verziójú) operációs rendszerekbe. Ezáltal rögtön felkínálta a lehetőséget a felhasználónak egy böngésző használatára, akik így ezáltal már sok esetben nem kerestek másik böngésző (Netscape, Mozilla, stb.) után. Ezt a többi böngésző fejlesztője illegálisnak tartotta, és úgy gondolták, hogy ezáltal monopolizálják a böngészőpiacot. A gyanú nem volt alaptalan. A mai napig az IE a legelterjedtebb böngésző, pedig sokan ismerjük védelmi hibáit, lassúságát, és hogy a W3C által előírt szabványokat sem igazán teljesíti (lsd. az Acid3-as teszteket). Állítólag ezen utóbbi tény, miszerint a Microsoft nem igazán követte a nemzetközi, más böngészőfejlesztők által elfogadott szabványokat, változni fog szintén, pozitív irányban. Mint tudjuk, korábban ez is egy fegyver volt a monopolizálásra, hiszen sok weblapot az IE meg sem nyitott, vagy hibásan, illetve voltak olyan oldalak, amit csak IE-vel lehetett megnyitni, így pl. a Microsoft honlapját korábban képtelenség volt Operával böngészni. Reméljük, ez a helyzet tényleg változni, én mindenképpen üdvözölném!

Forrás (szöveg és kép): HWSW
2010. február 22.

2010. február 18., csütörtök

Az idő rabságában

Február 17-én látott napvilágot az a hír, miszerint a Facebook az egyik legnagyobb időrablóvá vált az Egyesült Államokban.

Órákig az "Arckönyv" előtt
Erről egy Nielsen-kutatás ad hírt. A versenyben a Facebookot olyan vetélytársai követik, mint a YouTube, a Wikipedia, a Google, a Yahoo!, az Amazon vagy a Microsoft. Érdekesség, hogy az amerikai emberek együttvéve nem töltenek el annyi időt ezeken az oldalakon, mint a Facebookon. 2009. júniusa és 2010. januárja között a közösségi portálon, egy személy által eltöltött havi idő közel 2,5 órával nőtt, 4 óra 39 percről 7 óra 1 percre. Összevetésképpen: a legtöbb felhasználót (152 millió embert) magáénak tudó Google-nél a felhasználók átlag 1 óra 23 percet, míg a szintén nagyon népszerű YouTube-on 1 óra 2 percet töltenek el. (A felhasználók mennyiségében folytatott versenyben a Facebook csak a harmadik 116 millió user-ral a Google és a Yahoo! mögött.)

Ez azt mutatja, hogy a felhasználók valóban kihasználják a mostanában hazánkban is egyre inkább terjedő közösségi háló interaktív, web 2.0-as adottságait. A Facebook ugyanis egyre inkább kiszorítja az e-mailt vagy a telefont egy-egy találkozó megbeszélésében is.

Veszélyben az iWiW?
Mint említettem hazánkban is terjed a Facebook használata, bár hazai felhasználók száma még nem érte el az egymilliót a gemiusAudience elemzése szerint. A Facebook hazai népszerűségét mi sem mutatja jobban, hogy a 2010-es kampányban a két nagy magyarországi párt miniszterelnök-jelöltjei gyűjtenek kérdést nagygyűlésükhöz, vagy éppen a Facebook-on közzétett videón hívja ki az egyik jelölt a másikat televíziós vitára. Véleményem szerint ez mindennél jobban szemlélteti a Facebook hazánkban történő terjeszkedését és fontosságát. De a mezei felhasználók körében is egyre jobban terjed (akár egy vírus) a "farmvillezés", de ide sorolhatnám a többi hasonló alkalmazást is (PetVille, MafiaWars, FishVille, stb.), amelyek hazánkban is nagyban lekötik az emberek idejét, odaragasztják őket a számítógép elé. Úgy gondolom, mint általában a számítógépes dolgok, a Facebook kapcsán is igen ambivalens érzések nyilvánulnak meg az emberben: nagyon hasznosak a közösségi hálók, de egyben károsak is, hiszen rengeteg ember inkább a farmját kapálja, mint hogy esetleg olvasna. Tudok egy példát is mondani, konkrétan az "időrablásra": egy ismerősöm majdnem azért késett el a tárgyalásáról, mert a farmjával volt elfoglalva, azt kapálgatta, művelte, és annyira elmerült benne, hogy nem vette észre az idő múlását...

Ennek ellenére a hazai piacvezető továbbra is az iWiW 2,7 millió felhasználóval. Az élen itt is a nemzetközileg elismert oldalak vannak: YouTube, Google, Yahoo!, Wikipedia. De az elsők között vannak magyar oldalak is, mint a Startlap, a blog.hu vagy a [freemail]. A helyezésekről és a pontos felhasználói adatokról ezen a linken érhető el egy táblázat, melyet a gemiusAudience készített.

Forrás: HWSW
2010. február 18.