2010. február 22., hétfő

Vége a böngészőháborúnak?

Hosszú évek "háborúskodása" utána úgy néz ki, végéhez érkezett a mindenki által csak "böngészőháborúnak" nevezett verseny a Microsoft és a többi, alternatív fejlesztésű böngészők (Firefox, Opera, Chrome, Safari) között.

Per és megállapodás
Az Európai Bizottság volt az, aki nagyban szorgalmazta azt, hogy megszűnjön az Internet Explorer monopóliuma a Windows operációs rendszerekben. A pereskedés (mely részben az Opera Software panaszai alapján történt) végén, tavaly decemberben egyezett meg a Microsoft és az Európai Bizottság arról, hogy amikor egy felhasználó telepíti az operációs rendszert, az első használatkor eldönthesse, melyik böngészőt szeretné telepíteni, és később használni. A felhasználónak az IE, a Firefox, a Safari, a Chrome és az Opera közül lesz lehetősége választani. Minderre jövő héttől lesz lehetőség. A Windows XP, Vista és 7 rendszerekre utólagosan fog települni ez az opció, egy frissítés keretében.Előzmények; az IE hatalomszerzése
Mint tudjuk, az egész böngésző háború onnan indult, hogy a Microsoft az IE 4-es verziójától kezdve beintegrálta saját böngészőjét a Windows 98 (és természetesen a magasabb verziójú) operációs rendszerekbe. Ezáltal rögtön felkínálta a lehetőséget a felhasználónak egy böngésző használatára, akik így ezáltal már sok esetben nem kerestek másik böngésző (Netscape, Mozilla, stb.) után. Ezt a többi böngésző fejlesztője illegálisnak tartotta, és úgy gondolták, hogy ezáltal monopolizálják a böngészőpiacot. A gyanú nem volt alaptalan. A mai napig az IE a legelterjedtebb böngésző, pedig sokan ismerjük védelmi hibáit, lassúságát, és hogy a W3C által előírt szabványokat sem igazán teljesíti (lsd. az Acid3-as teszteket). Állítólag ezen utóbbi tény, miszerint a Microsoft nem igazán követte a nemzetközi, más böngészőfejlesztők által elfogadott szabványokat, változni fog szintén, pozitív irányban. Mint tudjuk, korábban ez is egy fegyver volt a monopolizálásra, hiszen sok weblapot az IE meg sem nyitott, vagy hibásan, illetve voltak olyan oldalak, amit csak IE-vel lehetett megnyitni, így pl. a Microsoft honlapját korábban képtelenség volt Operával böngészni. Reméljük, ez a helyzet tényleg változni, én mindenképpen üdvözölném!

Forrás (szöveg és kép): HWSW
2010. február 22.

2010. február 18., csütörtök

Az idő rabságában

Február 17-én látott napvilágot az a hír, miszerint a Facebook az egyik legnagyobb időrablóvá vált az Egyesült Államokban.

Órákig az "Arckönyv" előtt
Erről egy Nielsen-kutatás ad hírt. A versenyben a Facebookot olyan vetélytársai követik, mint a YouTube, a Wikipedia, a Google, a Yahoo!, az Amazon vagy a Microsoft. Érdekesség, hogy az amerikai emberek együttvéve nem töltenek el annyi időt ezeken az oldalakon, mint a Facebookon. 2009. júniusa és 2010. januárja között a közösségi portálon, egy személy által eltöltött havi idő közel 2,5 órával nőtt, 4 óra 39 percről 7 óra 1 percre. Összevetésképpen: a legtöbb felhasználót (152 millió embert) magáénak tudó Google-nél a felhasználók átlag 1 óra 23 percet, míg a szintén nagyon népszerű YouTube-on 1 óra 2 percet töltenek el. (A felhasználók mennyiségében folytatott versenyben a Facebook csak a harmadik 116 millió user-ral a Google és a Yahoo! mögött.)

Ez azt mutatja, hogy a felhasználók valóban kihasználják a mostanában hazánkban is egyre inkább terjedő közösségi háló interaktív, web 2.0-as adottságait. A Facebook ugyanis egyre inkább kiszorítja az e-mailt vagy a telefont egy-egy találkozó megbeszélésében is.

Veszélyben az iWiW?
Mint említettem hazánkban is terjed a Facebook használata, bár hazai felhasználók száma még nem érte el az egymilliót a gemiusAudience elemzése szerint. A Facebook hazai népszerűségét mi sem mutatja jobban, hogy a 2010-es kampányban a két nagy magyarországi párt miniszterelnök-jelöltjei gyűjtenek kérdést nagygyűlésükhöz, vagy éppen a Facebook-on közzétett videón hívja ki az egyik jelölt a másikat televíziós vitára. Véleményem szerint ez mindennél jobban szemlélteti a Facebook hazánkban történő terjeszkedését és fontosságát. De a mezei felhasználók körében is egyre jobban terjed (akár egy vírus) a "farmvillezés", de ide sorolhatnám a többi hasonló alkalmazást is (PetVille, MafiaWars, FishVille, stb.), amelyek hazánkban is nagyban lekötik az emberek idejét, odaragasztják őket a számítógép elé. Úgy gondolom, mint általában a számítógépes dolgok, a Facebook kapcsán is igen ambivalens érzések nyilvánulnak meg az emberben: nagyon hasznosak a közösségi hálók, de egyben károsak is, hiszen rengeteg ember inkább a farmját kapálja, mint hogy esetleg olvasna. Tudok egy példát is mondani, konkrétan az "időrablásra": egy ismerősöm majdnem azért késett el a tárgyalásáról, mert a farmjával volt elfoglalva, azt kapálgatta, művelte, és annyira elmerült benne, hogy nem vette észre az idő múlását...

Ennek ellenére a hazai piacvezető továbbra is az iWiW 2,7 millió felhasználóval. Az élen itt is a nemzetközileg elismert oldalak vannak: YouTube, Google, Yahoo!, Wikipedia. De az elsők között vannak magyar oldalak is, mint a Startlap, a blog.hu vagy a [freemail]. A helyezésekről és a pontos felhasználói adatokról ezen a linken érhető el egy táblázat, melyet a gemiusAudience készített.

Forrás: HWSW
2010. február 18.